ProfilyIsoroku Jamamoto (4.4.1884 – 18.4.1943)

 

 
- Narodil se 4. dubna 1884 v Nagaoce jako  Isoroku Takano. Byl sedmým dítětem svých rodičů. Jméno Isoroku získal podle věku svého otce, v němž se mu narodil. Otci Takana Sadajošimu bylo právě padesát šest let a byl samurajem v prefektuře Niigata.
 
- Isoroko byl adoptován jinou významnou samurajskou rodinou Jamamoto a převzal tak její jméno. V té době to byla podobná adopce mezi významnými rodinami obvyklou praktikou, kdy bylo potřeba zachovat jméno rodu.
 
- Ve svých patnácti letech nastoupil na Císařskou námořní akademii, kterou úspěšně ukončil v roce 1904, kdy byl zároveň povolán do služby na křižníku Nisshin, kde strávil většinu rusko japonské války.
 
- 27. Května 1905 se tak aktivně účastní bitvy u Cušimy, která je pro japonskou stranu sice vítězná, ale Jamamoto je zraněn do nohy a zároveň přichází o dva prsty na ruce.
 
- V roce 1918 si za ženu bere Reiko Mihaši, která mu porodí celkem čtyři potomky (dva kluky a dvě holky).
 
- V roce 1919 odjíždí do Spojených států Amerických, aby studoval anglický jazyk na Harvardské univerzitě. To mu umožnilo se blíže seznámit s celou tamní politickou a ekonomickou situací. Zároveň je jmenován válečným atašé a nějaký čas tak tráví ve Wasingtonu, kde sleduje stav amerického námořnictva.
 
- V roce 1924 je jmenován plukovníkem námořnictva a o čtyři roky později dostává na velení křižník Isuzu, jenž záhy střídá letadlová loď Akagi. Právě tady nachází Jamamoto zalíbení v kombinaci námořnictva letectva, které se mu zdá naprosto ideální pro bojové konflikty.
 
- Ve třicátých letech je Jamamoto častým hostem důležitých politických mezinárodních jednání, neboť je přesvědčen o tom, že správný vojenský vůdce, musí být hlavně dobrým politikem s vynikajícím přehledem o celosvětovém dění. Vedle svých diplomatických aktivit dokázal Jamamoto v tomto období vylepšit nejen zbraně celého japonského námořnictva, ale zmodernizoval i jeho letectvo. Přesto stál vždy na straně brojící proti zbytečnému prolívání krve.
 
- V roce 1931 se staví na stranu opozice proti Mančuriánské invazi, kterou odstartoval tzv. Mukdenský incident, během něhož byla vyhozena do povětří část železnice patřící právě Japoncům. Zatímco se ve světě vedli spekulace, kdo za tento incident může, Japonci ihned odpověděli nachystaným útokem. Jamamoto se skepticky stavěl k celé téhle válce.
 
- 27. září 1940 je v Berlíně podepsán tzv. Pakt tří. Schází se tu Adolf Hitler, italský ministr zahraničí Galeazzo Ciano a japonský velvyslanec  Saburo Kurusu. Všichni společně pakt podepisují a domlouvají se tak na budoucí spolupráci a víceméně i rozdělení budoucího nového světa. Isoroku Jamamoto je opět proti podepsání podobné listiny.
 
- Proti Jamamotovi se zdvihla ohromná vlna nevole, převážně od válečných a nacionalistických fanatiků, kteří jeho nesouhlas s Paktem tří považovali za velezradu. Jamamoto dostával denně desítky výhrůžných dopisů nejen od obyčejných vojáků, ale i od vysoce postavených důstojníků. Na nějaký čas je uklizen na ministerstvo, aby nebyl tolik na očích, a je sledován tajnou policií.
 
- Jamamotovi neprosívá ani to, že nesouhlasí s válkou se spojenými státy. Sám se několikrát nechává slyšet, že japonské námořnictvo se může udržet několik měsíců, možná i rok, ale posléze bude totálně poraženo, neboť američané dokáží vyprodukovat v krátké době neuvěřitelné množství nových lodí, které jim během několika měsíců vynahradí všechny ztráty. Přestože je Jamamoto oficiálně považován za „politickou mrtvolu“ bez možnosti nějaké větší kariéry, on pečlivě pracuje na dalším vylepšování leteckých sil a hlavně začíná měnit císařskou námořní taktiku, která by podle jeho slov na Američany nefungovala. Přichází s plánem dvojího útoku, kdy úkolem prvního je co nejvíce nepřítele oslabit a vnést do jeho řad paniku, aby ho pak druhý, definitivní útok, rozmetal na malé kousíčky. Jamamoto byl přesvědčen, že japonská flotila musí udělat smrtící útok, neboť v dlouhodobější válce se Spojenými státy by neměla sebemenší šanci.
 
- 7. prosince 1941 Jamamoto zahajuje útok na Pearl Harbor, který je pro Japonsko totálním úspěchem. Alespoň co se válečné strany týká. Daleko horší následky měl totiž politické, neboť Spojené státy měli celý útok za podlou až teroristickou akci neodpovídající modernímu válečnictví. Ani Jamamoto nebyl ve výsledku s útokem spokojen, neboť Japonsku nic tak zásadního nepřinesl. Tedy když nebereme v úvahu jeho blížící se porážku.
 
- V červnu 1942, tedy šest měsíců po útoku na Pearl Harbor se rozpoutala závěrečná bitva. Bitva o Midway, která skončila porážkou Japonska. Jamamoto zde udělal několik chyb. Za prvé se příliš soustředil na své plány a věřil tomu, že moment překvapení opět zafunguje. To se bohužel nestalo, neboť spojenci se o plánovaném útoku dozvěděli se značným předstihem a mohli se na celou operaci připravit. Dalším kamenem úrazu byli nepřipravení velitelé a generálové, kteří útok vedli a kteří dostatečně dobře nezvládali koordinovat lo´dstvo společně s letectvem. Japonsko se muselo smířit s cestou porážky.
 
- Jamamoto se po prohrané bitvě dostává do problémů a všechny jeho inovativní plány bitev jsou s okamžitou platností zatrhnuté. Japonsko téměř ihned plánuje odvetnou akci. Bohužel bitva o Guadalcanal se nijak zvlášť dobře nevyvíjela. Jajamoto se tedy rozhodl, že na celou akci dohlédne osobně a naplánoval si několik cest, které by měli ve vojácích zvednout morálku.
 
- 14. dubna 1943 Američané dešifrují tajné japonské depeše, jež obsahují celý plán Jamamotovy cesty a na přímí příkaz prezidenta Roosevelta se rozjíždí Operace Vengeance, jejíž úkolem ze zlikvidovat Jamamota. 
 
- 18. dubna 1943 je Jamamotovo letadlo sestřeleno a on je prohlášen za mrtvého o tři dny později. Podle lékařských zpráv zemřel na následky střelných zranění ještě před samotným pádem letadla. Přestože celá tahle akce nebyla v očích mnoha lidí zrovna nejčistší, tolerovala se jako pomsta za Pearl Harbor a neuvěřitelným způsobem nalila novou krev do žil všech spojeneckých vojáků.      
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]