ProfilyKarel Klapálek (5.5.1893 – 18.11.1984)

 

 

 
Voják tělem i duší, který se stal neodmyslitelnou součástí mnoha zásadních bitev druhé světové války.
 
5. května 1893 narozen v Novém Městě nad Metují v rodině železničáře, čítající další čtyři sourozence. Kvůli převelení jeho otce do Kralup nad Vltavou, navštěvuje gymnázium v Praze a to i potom, co jeho otec umírá a veškerá starost o rodinu tedy padá na bedra jeho matky.
1911 – po ukončení gymnaziálního studia získává místo jako účetní.
1915 – přichází válka a s ní i povolávací rozkaz, který Klapálka dostává do Ruska, kde je zajat a vstupuje do Československých legií.
1917 – absolvuje důstojnickou školu a účastní se mnoha bitev na ruských širých pláních.
1920 – vrací se zpátky domů do Československa, ale práce účetního ho již nijak moc neláká, jeho srdce si již nadobro získala armáda.
1932 – jako major nastupuje do vojenské akademie v Hranicích na Moravě, kde působí celých pět let.
1939 – za německé okupace je propuštěn z armády, zaměstnání získává v Českých Budějovicích, kde zároveň vede místní odbojovou skupinu Obrana národa.
1940 – Obrana národa je rozmetána na kousky a po Klapálkovi jde gestapo. Utíká proto do Francie a následně do Palestiny. V témže roce nastupuje do československé východní armády – právě v Palestině. Účastní se mnoha bojů, převážně v severní Africe proti Italům a Němcům - například bitev o Tobruk. Nakonec je odvelen zpět do Palestiny, kde je jeho pluk přeorganizován a připraven na další akce.
1943 - Klapálek se přesouvá se svým novým plukem do Velké Británie.
Srpen 1944 – Klapálek je odvelen k Československé armádě v Rusku, se kterou se účastní osvobozování Československa, hlavně pak tedy Slovenska a Moravy. Po boku generála Svobody dobývá Dukelský průsmyk, během bojů je dvakrát zraněn, ale své vojáky vede srdnatě dál.
1. dubna 1946 – je povýšen na armádního generála.
1948 – Společně s generály Bočkem a Svobodou zkoušejí přemluvit prezidenta Beneše, aby zůstal ve své funkci. Klapálkovi se nelíbí přílišné propojování  armády a politiky, snaží se oboje držet od sebe, což je ideálním prostorem pro nástup komunistů – armáda je víceméně neutralizována a stavěna do „ilegální“ pozice. Z armádních skladů jsou vyzbrojeny Lidové milice v mnoha městech. Ještě téhož roku vstupuje do komunistické strany (přestože mu to kolega Svoboda „rozmlouvá“) a začíná se aktivně zajímat o politické dění. K tomu hodně přispěla jeho návštěva Sovětského svazu, kde se setkal z mnoha politicky angažovanými lidmi. Zdá se mu, že se s Československem nic moc neděje a doporučuje, aby se za pomoci spojenců osvobozený stát konečně začal stavět na svoje vlastní nohy.
1. února 1951 – Klapálek nedbá na rady a anonymní dopis radící mu emigraci (podepsaný „přítelem z Tobruku“) a je propuštěn z armády do důchodu jako politicky nespolehlivý.
5. března 1953 – je zatčen a propuštěn z komunistické strany. Zároveň je degradován.
13. listopadu 1954 – po skončení procesu se Slánským je uvězněn ve Valdickém vězení. Zároveň je za sabotáž Košického vládního programu odsouzen na šest let vězení a je mu zabaven veškerý majetek. Zároveň přichází na pět let o práva občana a musí uhradit veškeré soudní výdaje.
1956 – Klapálek je na přímluvu ruského vedení (Chruščov, Koněv...) propuštěn a plně rehabilitován. Návrat do komunistické strany mu již nabídnutý není vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu, kdy by nemohl plnit stranické závazky.
1968 – Karel Klapálek vydává knihu svých pamětí „Ozvěny boje“. Předtím vyšla ještě vzpomínková kniha jeho manželky, která v ní popisuje Klapálkův život.
18. listopadu 1984 umírá v Praze, aniž by zatrpkl po svých nepříjemných zkušenostech na lidi anebo systém samotný.
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]