ProfilyAdolf Hitler (20.4.1889 - 30.4.1945)

 

 
20. duben 1889 – Adolf Hitler se narodil v malebném městečku Brannau nad řekou Inn. Jeho dětství probíhalo relativně klidně a nemohl si stěžovat ani na nedostatek financí, neboť jeho otec se stává celníkem a má tak slušný plat. S tímto povýšením se však z otce stává despota, který až příliš lpí na svém zaměstnání, a tak je celá rodina nucena se často stěhovat a přežívat stále častější otcovy návaly vzteku.
 
Již od prvních tříd je všem jasné, že Adolf Hitler nebude vzorným studentem s nějak výrazně dobrým ohodnocením. Dobré známky v podstatě dostává jen z malování, takže se nakonec rozhoduje, že bude umělcem. Své špatné školní výsledky později v dospělosti omlouvá tím, že to byl jistý druh jeho rebelie vůči přísnému otci. 
 
1905 – 1907 – Hitler se chystá na uměleckou školu, ale neustále odkládá přijímací zkoušky. Záminkou pro lenošení mu je plicní choroba, díky níž se může poflakovat po městě v padnoucím obleku a sem tam namalovat nějaký ten obrázek. Zjišťuje, že jeho velkým posláním je úděl architekta.  Díky svému floutkovskému stylu života se dostává téměř až na samotné dno společnosti, odkud ho včas vytahují jeho známí.
 
1914 – 1918 – Adolf Hitler nastupuje do armády a slouží ve Francii a Belgii. Aktivně se účastní většiny všech bitev jako živá spojka předávající depeše v okamžicích, kdy všechny jiné možnosti selžou, anebo jsou narušeny nepřítelem. Hitler se mezi svými válečnými kolegy těší celkem slušné neoblibě, hlavně kvůli svému nadšení pro válku. Začínají se ve velkém projevovat jeho nacionalistické sklony, které jsou spolubojovníkům, jenž se chtějí dostat co nejdříve domů, celkem jedno. Snad poprvé v životě je Hitler v něčem úspěšný, což může být i tím, že jako spojka se spoléhá sám na sebe a nedochází tak ke konfliktům s autoritami, s nimiž měl Hitler problémy již od malička. S koncem války a porážkou Německa však dostává velkou ránu, s níž se nemůže vyrovnat, zvláště když vidí, jak se jeho hrdý národ před jeho zraky rozpadá. Uvědomí si, že je načase potlačit umělce v sobě a vrhnout se do politického života.
 
12. září 1919 – Adolf Hitler se stává členem Německé dělnické strany, kde konečně nachází stejně extrémně smýšlející jedince, hlavně co se židů a marxistů týká. Není se čemu divit, že v rámci celé strany jeho hvězda nekompromisně vychází.
 
16. září 1919 – Vzniká první Hitlerův dochovaný projev, který je vypracován na příkaz jeho nadřízeného a věnuje se nebezpečí, které pro Němce představují židé. Hitler v té době pracoval v osvětové nacionálně smýšlející skupině a celá práce v podstatě stojí na tom, že je potřeba židům sebrat jejich práva a postupně je eliminovat. Hitler začíná také vystupovat veřejně a zjiš´tuje, jak je důležité umět zvládnout masu lidí a nasměrovat jí tam, kam je potřeba.
 
24. února 1920 – Hitler vystupuje jako jeden z řečníků strany a svou řeč zvládá na jedničku i přes rozbroje a bitky v sále. Opět překvapil svým proslovem a dosáhl změny názvu Dělnické strany na Národně socialistickou dělnickou stranu – NSDAP. Jejími členy se postupně stávali převážně občané nižší střední vrstvy, jimž její politika vyhovovala nejvíc.  Zásadní skupinou straníků se pak stali vojenští důstojníci, kteří v Hitlerovi viděli ideálního tahouna, díky jemuž si splní své velké sny o znovuzrození hrdého Německa. Nikdo ale nepočítal s tím, že Hitler všem přeroste přes hlavu, takže se není čemu divit, že několik lidí z vedení začalo uvažovat o tom, jak ho ze strany vyšachovat. To se však nepodařilo a celý incident vedl k tomu, že Hitler ještě více upevnil ve straně svoji pozici.
 
11. července 1921 je Adolf Hitler oficiálně prohlášen „führerem“ NSDAP. Součástí strany se pod záminkou ochrany na různých setkáních a proslovech stává ozbrojená skupina „Sturmabteilung“ – SA. 
 
8. listopad 1923 – po nevydařeném prvomájovém průvodu inspirovaného Mussoliniho pochodem Paříží sází Hitler všechno na jednu kartu a rozhodne se celou politickou situaci vyřešit na vlastní pěst, aniž by s někým nějak výrazněji vyjednával. Vtrhává se svými nohsledy do mnichovské pivnice Bürgerbräu, kde právě probíhá sjezd Kampfbundu a s pistolí v ruce táhne hlavní činitele (Ludendorff, Kahr a Lossow) do jedné z vedlejších místností, aby pak vyhlásil, že byla jmenována Prozatímní národní vláda, v níž on bude mít na starost policii. Nepočítal s tím, že po tomto velkém aktu odměněném potleskem přítomných, se von Kahr a von Lossow nenápadně z pivnice vypaří, aby mohli celý puč včas zastavit. V tento okamžik Hitlerovi dochází, že jednal příliš unáhleně a zamyká se o samotě, aby si mohl všechno důkladně promyslet. Celou situaci nakonec řeší Erich Ludendorff, který zosnuje následujícího dne pochod Mnichovem, který skončil střelbou a Hitlerovým útěkem. Dva dny poté je Hitler zatčen, obviněn z velezrady, ale díky své výřečnosti během čtyřiadvacet dní dlouhého přelíčení dostává nejnižší možnou sazbu pěti let. Svůj pobyt za mřížemi si Hitler náležitě užívá, neboť se k němu všichni chovají s respektem a dárky na oslavu jeho pětatřicátých narozenin musí být pro dárky a květiny vyhrazeno dokonce několik cel. V této době také vzniká jeho nejznámější dílo „Main Kampf“. To však do roku 1930 stálo na okraji zájmu, prodalo se ho pouhých 23 tisíc kusů a většina straníků si ho koupila jen ze slušnosti a nikdy ho nepřečetla, neboť byl dlouhý a nudný. Důležité je, že z plánovaných pěti let si ve vězení Hitler odseděl devět měsíců a byl opět připraven budovat svoji politickou kariéru.
 
1926 – Hitler svolává první oficiální stranický sraz do Výmaru a upevňuje svoji pozici tím, že ruší jakékoliv hlasování a přednášet se smějí pouze návrhy, s nimiž byl předen seznámen a schválil je. Strana měla však pořád pouhých třicet pět tisíc členů, což v té době nebylo mnoho. Hitler se tedy rozhodl oslovit dělnickou třídu a většinu nových člen§ rekrutoval z malých městeček anebo vesnic.
 
1930 – nacistická pečlivě přichystaná propaganda i přes posměšky novinářů měla úspěch a v zářijových volbách získali nacisté 18,6 % voličů a Hitler se tím pádem stává vůdcem druhé nejsilnější německé politické strany. Na jedné straně mu hraje do karet stále vrůstající počet členů a na druhé jeho SA, která po celou dobu stála ve stínu a byla celkem děsivou hrozbou vojenského převratu.
 
1931 – září tohoto roku se stalo pro Hitlera velmi pochmurné, neboť jeho neteř, do níž byl celý poblázněný, spáchala sebevraždu. Geli Raubalová se od roku 1928 (kdy jí bylo sedmnáct let) starala o jeho vilu, jíž si pořídil v Obersalzbegu. Hitler se bezmezně zamiloval a nárokoval si její kompletní život. Zakazoval jí hledat si milence, stýkat se s jinými muži a vůbec žít nějaký svůj vlastní život. Geli vše vyřešila výstřelem z Hitlerovy pistole.
 
1932 – Hitler téměř měsíc zvažuje, zda by se měl kandidovat do prezidentských voleb. Nakonec se pouhých pár týdnů před volbami samotnými rozhoduje, že ano a za pomoci Josepha Goebbelse vypouští do světa svou volební kampaň „Hitler über Deutschland“. Přestože se mu nepodaří ani v jednom ze dvou kol vyhrát, zaznamenává ohromný úspěch v počtu nových voličů, kteří se od voleb v roce 1930 rozrostli na více jak třináct a půl miliónu. A to už je slušný počet lidí.
 
31. leden 1933 po problémech se sestavováním vlády je Adolf Hitler prezidentem Hindenburgem jmenován říšským kancléřem a konečně je v politice tak vysoko, aby mohl rozjet svoje vlastní plány. V popředí hlavně stálo zbavování se nepřátel a možných konkurentů, což vedlo k divokým akcím SA. Zinscenované zapálení říšského sněmu bylo pak poslední záminkou pro otevřený boj s komunisty. Hitler potřeboval na svoji stranu dostat ještě armádu, ale právě té ležel v žaludku Sturmabteilung. Hitler se tedy musel rozhodnout, na jakou stranu se přidá. Nůž na krk mu ještě navíc přiložil Generál Blomberk, který Hitlera otevřeně vyzval k tomu, ať si vybere.
 
30. června 1933 – proběhla tzv. „Noc dlouhých nožů“, během níž nechal Hitler popravit většinu důstojníků SA včetně Ernsta Röhma. Složky SS, které měli tuto operaci na starost situace samozřejmě využili k popravení a likvidaci svých vlastních nepřátel. 
 
2. srpen 1934 umírá prezident Paul von Hindenburg, čehož Hitler využívá k vyhlášení konce republiky a prohlašuje se za jediného Vůdce Německé říše.
 
9. března 1935 vypouští Hitler do světa zprávu o tom, že existuje v Německu válečné letectvo a čeká na reakce ostatních velmocí. Několik týdnů později rozhoduje o tom, že se v Německu opět zavede povinná vojenská služba. Spojenecké velmoce nijak zásadně proti tomuto prohlášení nezasáhli.
 
1936 – dochází k výrazné změně v německé armádě, která dosud byla ozbrojena čistě pro obranné účely. Začaly se vyrábět čistě útočné zbraně. 
 
1937 - Hitler se schází se svými hlavními generály, aby se jim svěřil o potřebě zvětšení prostoru pro německý národ. Samozřejmě, že válkou. Až do téhle doby Hitler vše držel v hlavě a čekal, až nastane ten správný čas, kdy vysvětlí zasvěceným své plány o budoucnosti nové říše.
 
12. března 1938 – německá armáda okupuje Rakousko s vynuceným souhlasem rakouského kancléře.
 
29. září 1938 – v Mnichově se sjíždějí představitelé Německa, Velké Británie, Francie a Itálie, aby probrali otázku postoupení oblasti Sudet Německu. Celé jednání bylo lehce chaotické a hlavní housle v něm hrál Mussolini, jehož jazykové znalosti mu umožňovali komunikovat s ostatními daleko snadněji. Výsledkem bylo podepsání tzv. Mnichovské dohody, které zaručilo, že vyklízení Sudet začne již k prvnímu říjnu téhož roku. Hranice Sudet byly následně vytyčeny tak, aby strategicky Hitlerovy vyhovovaly a umožnili mu rychle skoncovat s celým Československem, což měl původně v plánu udělat nejdříve.
 
1. září 1939 – ve čtyři hodiny ráno začíná útok na Polsko náletem na městečko Wielun, během něhož zahynulo přes tisíc lidí. Celé dobytí Polska pak bylo otázkou několika týdnů, zvláště, když z druhé strany ho válcovala Stalinova armáda.
 
10. května 1940 – Hitler napadl Francii a velmoci konečně pochopily tragédii své nečinnosti. Německá armáda rychle postupovala celým územím a během šesti měsíců si ho podrobila. Hitler uvažuje o dobytí Anglie, ale ta ho po stránce letectva a námořnictva válcuje. Hitler se tedy vydává dobýt širé pláně Ruska.
 
22 června 1941 německá třímiliónová armáda překračuje hranice Sovětského svazu, čímž Hitler porušuje před léty podepsaný pakt o neútočení. Netuší, že ho čekají první krvavé a velké porážky, neboť vojsko není ani trochu připraveno na třeskutou Ruskou zimu.
 
20. červenec 1944 – vyvrcholení operace Valkýra, jejímž cílem bylo zabití Adolfa Hitlera. Přestože v akci byli zapojeni vysocí důstojníci, skončil atentát naprostým neúspěchem. Jeho následkem bylo pak popravení téměř pěti tisíc lidí. 
 
29. dubna 1945 Adolf Hitler a Eva Braunová na poslední chvíli uzavírají sňatek
 
30. dubna 1945 – Rudá armáda pomalu dobývala Berlín a Hitler věděl, že je vše ztraceno. Jediným rozumným východiskem pro něj byla sebevražda, jíž provedl společně se svojí partnerkou Evou Braunovou. Jejich těla byla na Hitlerův příkaz spálena, aby nemohla být vystavována jako symbol vítězství.
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]