ProfilyBenito Amilcare Andrea Mussolini (29.7.1883 - 28.4. 1945)

 

Tato značně kontroverzní osobnost (nejenom) italské politické scény se narodila 29. července 1883, 28. dubna 1945 pak se jeho životní dráha ukončila ostudně hlavou dolů.

 

Mussolini přišel na svět v rodině kováře, který se později stal hostinským. Jeho matka byla učitelka a tak byla z počátku stanovena i Benitova životní dráha – vystudoval totiž učitelský ústav a dokonce jeden rok vyučoval. Pak ale nechtěl v armádě a proto uprchl do Švýcarska. V této zemi nereprezentoval žádnou autoritu, naopak. Živil se nádenickými a příležitostnými pracemi. Zajímavé je, že se v té době setkal s ruskými bolševiky, kteří dleli ve Švýcarsku, poznal se osobně dokonce i s V.I. Leninem. Stal se členem Italské socialistické strany. Švýcarský pobyt Benita Mussoliniho skončil neslavně – byl totiž zatčen za žebrotu a v tom důsledku vykázán ze země.

 

Benito v tomto období byl nadále sympatizantem italské levice, jeho názory měly ovšem silné křesťanské zabarvení. Pro svou ranou práci si dokonce vybral téma spojené s Čechami, když napsal knihu Giovanni Hus, il Veridico ( Jan Hus, hlasatel pravdy, Řím, 1913). Světová válka znamenala Mussoliniho rozchod se socialisty, byl totiž zastáncem vstupu do války po boku Dohody. Sám také ve válce bojoval a po těžkém zranění armádu opustil v roce 1915.

 

Po válce (1919) Mussolini založil Fasci di Combattimento (Bojové svazy), která se v roce 1921 přejmenovala na fašistickou stranu – Partito Nazionale Fascista. Od stejného roku zasedl Benito do italského Parlamentu. Fašisté pod Mussoliniho vedením si vypořádávali účty vlastně s Benitovými bývalými druhy – členy odborových centrál a italskými levicovými aktivisty.


28. října 1922 uskutečnil státní převrat, když zorganizoval Pochod na Řím, při němž vyhrožoval, že svrhne vládu. Zastrašení Italové ho tedy raději jmenovali premiérem. Poté postupně navyšoval své pravomoci a nakonec se stal diktátorem podobným Hitlerovi v Německu. Uchopení moci nacisty v Německu v roce 1933 zásadně změnilo charakter Mussoliniho moci, dostala tak totiž mezinárodní charakter. Po vypuknutí druhé světové války se Itálie zapojila do bojů po boku s Německem, jakkoliv její přímé bojové úspěchy byly spíše rozpačité.

 

Ke konci války „Duce“ uprchl do Milána a chtěl začít vyjednávat o kapitulaci. Nicméně při další cestě do města Coma jej zajala partyzánská 52. partyzánská brigáda. 28. dubna 1945 byl Mussolini zastřelen a 29. 4. byl spolu s milenkou zavěšen hlavou dolů na šibenici v Azzoně. Více o jeho smrti se dočtete ZDE.

 

Text:Jiří Kábrt

více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]