ProfilyHirohito (29.4.1901 – 7.1 1989)

 

 
V Japonsku je znám jako Císař éry Šówa, přičemž Šóva znamená mír. Není bez paradoxu, že to byl právě Hirohito, který Japonsku vládl v dobách druhé světové války a k tomu po boku s Hitlerem a Mussolinim na „druhé straně barikády“. A ještě větším paradoxem je, že i přesto vládl až do roku 1989, kdy 7. Ledna zemřel na rakovinu. Stal se tak nejdéle vládnoucím císařem v historii Japonska.
 
Narodil se 29. dubna 1901 jako Miči no mija Hirohito Šinnó. O patnáct let později je po všestranném vzdělání ustanoven jako budoucí nástupce na japonském císařském trůnu, o pět let později se stává regentem a jako prvorozený syn zastupuje post těžce nemocného otce císaře Taišo Jošihita. Na císařském trůnu. V roce 1922 podniká šestiměsíční cestu do Velké Británie a dalších evropských zemí a stává se tak vůbec prvním japonským vládcem, který kdy vycestoval do zahraničí.
 
V roce 1926 jeho otec umírá a po dvou letech je Hirohito oficiálně 10. listopadu 1929 korunován, což však v tehdejším Japonsku znamená spíše ikonografickou funkci. Hlavní slovo se snaží mít armáda, která plánuje ovládnout východní Asii a Tichomoří. Ovšem je třeba poznamenat, že novopečený císař není vůbec proti. Naopak hodlá upevnit svůj vliv a je mu jasné, že bez podpory armády se mu to nepodaří. V říjnu roku 1930 tedy podepisuje smlouvu o námořním zbrojení – Japonsko se začíná připravovat na agresivní válku ve východoasijském prostoru. Kosty jsou vrženy. 
 
Neuplyne ani rok a císař Hirohito (dodatečně) schválí agresi Japonska vůči Mandžusku, ovládaného Čínou, v roce 1932 pak podepíše rozkaz, který vede k obsazení Šanghaje. Rok nato posvětí císař na nátlak svých ministrů odchod Japonska ze Společnosti národů. Japonsko se tak srává stále agresivnější, následují útoky proti Číně a Rusku, nicméně Rusové svá území na ruském Dálném východě ubrání. To vše je však jen předehra k celosvětovému konfliktu. V roce 1940 se Japonsko stává spojencem fašistického Německa a Itálie (Osa Berlín – Řím – Tokio) a císař po vzoru Hitlera podepisuje v roce 1941 se Stalinem pakt o vzájemném neútočení. Ostatně cílem Japonska není Rusko, ale Amerika. 
 
V prosinci roku 1941 císař Hirohito vydá (či spíše je mu předložen vládou premiéra Tódža) rozkaz k napadení Spojených států amerických – 7. prosince roku 1941 pak japonské jednotky pod velením admirála Jamamota zaútočí bez vyhlášení války na Pearl Harbor. Tímto aktem je Japonsko bez možnosti návratu vrženo do víru druhé světové války. Hirohito se oficiálně drží v pozadí a po roce 1943 s pozvolna rostoucími neúspěchy japonských jednotek přichází stále častěji s otevřenou kritikou. Přesto je však okolním světem vnímán jako Hitler Dálného východu. 
 
V roce 1945, kdy je Japonsko zdecimováno dvěma atomovými hřiby (Hirošima a Nagasaki) a příslibem dalších, císař je donucen podepsat kapitulaci a obávat se trestu smrti. Jeho podpisem končí druhá světová válka a Hirohito je souzen. Ovšem vzápětí i osvobozen. Hirohito i všichni příslušníci japonského císařského rodu jsou vyjmuti se seznamu válečných zločinců, a dokonce je mu i nadále umožněno zůstat v čele Japonského císařství. Amerika chce zachovat sabilitu Japonska a tak Hirohito uniká zaslouženému trestu a dožívá v čele státu až do konce osmdesátých let. A dokonce navštíví i Disneyland. Samozřejmě, nic není zadarmo. Jako japonský císař pak přijme tzv. MacArthurovy reformy (rozhodující pro demokratický vývoj poválečného Japonska je především přijetí nové japonské ústavy v roce 1947). V roce 1946 je císař Hirohito zároveň donucen vzdát se “božské podstaty” své osoby. Svým způsobem se stává „vazalem“ vítězné mocnosti o což Americe šlo především. 
 
Hirohoto se tedy dožil požehnaného věku a se svou ženou princeznou Nagako, zplodil sedm dětí, pět dcer a dva syny, z nichž starší, Akihito se stal jeho nástupcem.
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]