ProfilyPaul von Lettow-Vorbeck (20.3.1870 – 9.3.1964)

 

 
Generálmajor Paul Erich von Lettow-Vorbeck se po první světové válce stal hrdinou a symbolem německého generála, který, na rozdíl od své země, nikdy nepoznal porážku. Válečné dějiny si jej zároveň pamatují jako jednoho z největších mistrů gerilové války. Zapomeňte na Che Gevaru, tenhle Němec byl vážně třída. 
 
A právě partyzánská válka se totiž v dobách první světové války postarala o jeho věhlas. Navzdory tomu, že Paul von Lettow-Vorbeck byl typickým produktem pruské vojenské aristokracie. Narodil se totiž ve vojenské rodině a sotva dospěl, pochopitelně následoval příkladu svého otce a vstoupil do německé armády. Zde se stal dělostřeleckým důstojníkem.
 
Jeho další život tak vedl přes válečné konflikty té doby. Třicetiletý Paul sbíral zásluhy během boxerského povstání v Číně, kde vedl mezinárodní oddíl o síle 2100 mužů, který měl za cíl osvobodit obléhaná velvyslanectví evropských zemí v Pekingu, stejně jako se, o čtyři roky později, podílel na potlačování povstání a zničení domorodých kmenů  Hottentotů a Hererů v Německé jihozápadní Africe. Zde byl dokonce raněn a poslán do Jižní Afriky, kde se seznámil a spřátelil s Janem Christiaanem Smutsem, budoucím významným jihoafrickým státníkem a jeho budoucím protivníkem. 
 
Šest měsíců před propuknutím první světové války byl Paul povýšen na plukovníka a jmenován velitelem císařských jednotek v Německé východní Africe. Jeho kamarád Smuts se dočkal podobné kariéry na druhé straně barikády jako generál britské armády, kterému kámoš von Lettow-Vorbeck začal dělat vrásky.
 
Ten se totiž ihned po vyhlášení války vykašlal na rozkazy a začal podnikat bleskové nájezdy z Německé východní Afriky na britské území, čímž vyvolal britskou odvetu. Bitva o Tangu nakonec rozhodla v jeho prospěch a nepředvídatelný způsob boje pomocí úderů se vyplácel i dále. Vorbeck na sebe vázal čím dál tím více nepřátelských sil, čímž ulevoval německým jednotkám bojujícím v Evropě. Zbytečně. 
 
Němci válku projeli, čemuž nepomohl ani fakt, že v roce 1918 úspěšně čelilo 3000 německých vojáků spojenecké armádě čítající 270 000 mužů. Ještě 13. listopadu téhož roku připravil Britům vážnou porážku u města Kasama. Von Lettow-Vorbeck ukončil svůj boj až po podepsání příměří mezi Dohodou a německou vládou v Evropě v listopadu 1918 a poté co zorganizoval návrat německých vojáků a válečných zajatců z Afriky zpět do vlasti, vrátil se roku 1919 domů jako jediný německý vítěz první světové války, který neokusil porážku. Německý císař ho svým posledním úředním ediktem povýšil na generálmajora.
 
V čase Výmarské republiky zasedal jeden čas v Reichstagu a s nedůvěrou pozoroval nástup Hitlera k moci. Jeho averze vůči němu dokonce zašla tak daleko, že požadoval, aby proti němu a jeho straně bylo použito vojsko. Nicméně osud rozhodl jinak. Hitler se stal hlavou Třetí říše a von Lettow-Vorbeck se jako poraženec stáhl do ústraní. Hitler mu sice v roce 1935 nabídl místo velvyslance ve Velké Británii, ale on hrdě odmítl. Od té doby si vysloužil neustálý dohled, jako potencionální zrádce a nepřítel s čestnou funkcí generála pro zvláštní účely.  Druhá světová válka se tak obešla bez něj. Naopak jeho někdejší oponent Smuts během ní dosáhl v britské armádě hodnosti polního maršála.
 
Ve válečných dobách někdejší hrdina přišel o své dva syny, většinu majetku a upadl do bídy. Jeho dům v Brémách zničili spojenci při bombardovacích náletech a on sám byl odkázán na potravinovou pomoc. Když se to Jan Smuts dověděl, společně s několika svými spolubojovníky se složil na malou penzi, kterou pak nechal svému velkému protivníkovi vyplácet.
 
V poválečné době hospodářského rozmachu Západního Německa se jeho finanční situace přece jen zlepšila a to natolik, že se v roce 1953 mohl ještě jednou vydal do východní Afriky, kde jej přivítali jeho přeživší vojáci z řad domorodých Afričanů a byla mu i vzdána pocta tehdejšími britskými koloniálními úředníky.
 
Paul von Lettow-Vorbeck, Rommell první světové války, přezdívaný jako Lev Afriky a zároveň jeden z největších mistrů gerilové války zemřel 9. března 1964.
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]