ProfilyRudolf Krzák (6.4.1914 – 22.4.2004)

 

 
Životní osud Rudolfa Krzáka, otce československých výsadkových jednotek, je podobný mnohým dalším osudům vojáků, bojujících na západní frontě. I on byl v padesátých letech donucen vyměnit uniformu plnou řádů a vyznamenání za vězeňský mundůr.
 
Rudolf se narodil 6. dubna 1914, v Bernarticích, klatovského okresu tehdejšího Rakousko – Uherska. Už od mládí ho to táhlo k armádě a tak poté co v roce 1934 odmaturoval na gymnáziu, dobrovolně nastoupil vojenskou službu s cílem, stát se vojákem z povolání. Nacistická okupace a následná demobilizace jej zastihli v hodnosti pobočníka velitele praporu v Českých Budějovicích a po převzetí moci fašisty došlo samozřejmě rozhodnutí bojovat proti okupantům. Jako mnoho jiných se tak Rudolf Krzák rozhodl pro emigraci.
 
8. června 1939 tak odešel společně s Rudolfem Hrubcem do Polska a odtud do Francie. Podepsal závazek do Cizinecké legie s podmínkou odchodu do československé jednotky v případě vypuknuti války s Německem. Nastoupil k pěšímu pluku v hodnosti seržanta a krátce sloužil u 11. pluku Senegalských střelců v Oranu a Dellysu. A když Francie vstoupila do válečného stavu, byl sice přeřazen do československé jednotky, ale po její kapitulaci ho čekala další cesta. Tentokrát do Anglie. Tam byl, již v hodnosti poručíka, evakuován 12. července 1940.
 
Zde ve dnech 19. záři až 20. října 1941 prodělal speciální výcvik útočného boje (assault course) ve středisku Special Operations Executive STS 25 u jezera Loch Morar ve Skotsku a ve dnech 20 – 28. října 1941 v Ringway u Manchesteru absolvoval i parašutistický výcvik. Toho se společně s ním účastnili i Adolf Opálka, Josef Valčík nebo neslavně proslulý zrádce Karel Čurda. Z Rudolfa se tak stal paragán. Svého prvního nasazení se však dočkal až v roce 1944 v podobě výsadkového komanda SILICA I. které mělo za úkol získávat italské vládní vojáky pro spolupráci se Spojenci. Spolu s tím Krzák plnil i další úkoly ve spojení s italským partyzánským hnutím.
 
V prosinci 1944 se vrátil zpět do Velké Británie. Do března 1945 sloužil jako velící důstojník příslušníků připravovaných výsadkových skupin. 28. března byl společně s ostatními československými důstojníky poslán do Košic, aby se mohli připojit k československému armádnimu sboru na osvobozeném území Československa. Jako náčelník štábu 5. pěšího praporu 3. samostatné brigády se dostal do Prahy. Kde se dozvěděl, že během Heydrichiády byla celá jeho rodina popravena.
 
Poválečná léta byla pro Rudolfa obdobím vzestupu. Oženil se a ověnčen mnoha vyznamenánímí rychle postupoval v hodnostním řebříčku. V roce 1947, již v hodnosti podplukovníka generálního štábu stál u zrodu první výsadkové jednotky v československé armádě, a od 1. září 1948 se stal náčelníkem štábu výsadkových vojsk. Pak přišla padesátá léta a drsný pád, během kterého ani sebelepší padák není nic platný.
 
17. listopadu 1949, tedy v době kdy se komunistická mašinérie začala zaměřovat na vojáky, kteří za války bojovali na západě, byl, společně s velitelem výsadkových vojsk brigádním generálem Karlem Palečkem zatčen a na začátku roku 1950 odsouzen za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu k 9 letům odnětí svobody. Relativně z toho vyšel ještě dobře. V vězení na Borech, kde si odpykával svůj trest byl propuštěn již v roce 1952. 
 
Rudolf Krzak byl přirozeně propuštěn z armády a ta po svém propuštění žil s manželkou a dvěma dětmi v Poděbradech. Pracoval jako dělník a v této profesi se dočkal i své rehabilitace v roce 1964. O čtyři roky později vstupuje do KSČ, odkud je ale po dvouletém členství vyškrtnut. Období normalizace tak Rudolf prožil v ústraní, do hledáčku StB se dostal až v polovině osmdesátých let, která v něm začínala vidět agenta CIA. I přes fakt, že Rudolfovi bylo již přes sedmdesát let. 
 
Po pádu komunismu se Rudolf Krzák vrátil do veřejného života. Vykonával funkci výkonného tajemníka české obce legionářské. Mnoho let svého života bojoval o spravedlivé ocenění příslušníků zahraničních armád.
 
Generálmajor Rudolf Krzák zemřel ve věku devadesáti let v Poděbradech dne 22. dubna 2004. Při oslavě státního svátku 28. října téhož roku udělil prezident republiky Rudolfu Krzákovi in memoriam nejvyšší čs. vyznamenáni – Řad bílého lva.
 
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]