ProfilyWalter Model (24.1.1891 – 21.4.1945)

 

 
Německý polní maršál byl jedním z mála, kteří měli tu odvahu a později privilégium vůdci odporovat. Mluvily za něj činy. Díky nim si rovněž vysloužil přezdívku „Hitlerův hasič“. Když to totiž někde hořelo, Model už spěchal na místo. Ovšem průsery s roke 1945 by už neuhasila ani armáda hasičů.
 
Walter Model byl voják každým coulem. Svou vojenskou kariéru začal již v roku 1909 vstupem do německé císařské armády v hodnosti praporčíka. 
 
Své ostruhy si začal brousit již v první světové válce, v níž se z důstojníka pěchoty stal kapitánem s válečnými šrámy (raněn byl roku 1918 ve Francii) a nositelem řádi Železného kříže 1. Stupně. Jenže pak Němci prohráli válku a a Modela. Stejně jako ostatní německé vojáky čekala doba útlumu. V roce 1928 byl Model povolán na ministerstvo Reichswehru, kde působil ve výcvikovém oddělení jako učitel válečných dějin a později v 'říšském kuratoriu pro posílení tělesné zdatnosti mládeže'. Nic záživného pro starého válečníka.  Proto stejně jako všichni ostatní nadšeně uvítal nástup Adolfa Hitlera. A vyplatilo se mu to. Německá invaze do Polska jej zastihla již v hodnosti generálmajora a válečníka, kterého čeká skvělá budoucnost.
 
Během operace Barbarossa si Model jako velitel 3. tankové divize u XXIV. tankového sboru v rámci 2. tankové skupiny Heinze Guderiana počínal nesmírně dynamicky a i v nejobtížnějších situacích si razil cestu vpřed, za což si vysloužil Rytířský kříž. Co bylo na Modelovi výjemečné, byl fakt, že se nikdy nebál prosadit svůj názor. Zároveň byl skvělým stratégem, tudíž jeho záměry téměř vždy došly naplnění.  To nejlépe dokazuje historka která se odehrála 20. února 1942, kdy došlo mezi Modelem a Hitlerem k prudké výměně názorů.
 
Model tehdy nad taktickou mapou v hlavním stanu prosazoval přesunuti jednoho tankového sboru k obranným silám u Rževa. Hitler chtěl tento tankový sbor přemístit úplně jinam. Ke Gžatsku. A tak debata o strategii rychle vyeskalovala v otevřenou výměnu názorů. . Model posuzoval situaci z hlediska frontového důstojníka, Hitler podle situační mapy. Přítomní důstojníci nechtěli věřit svým uším, když Model náhle svůj výklad přerušil a úsečně Hitlerovi řekl: „Můj Vůdče, velíte 9. armádě vy, anebo já?" Hitlera Modelová sebejistota zaskočila. „Musíte ten tankový sbor poslat do Gžatska! Já mohu situaci posoudit lépe!" odpověděl. Model odstoupil od mapy a přistoupil blíže k Hitlerovi. „To si vyprošuji!" řekl stroze. „Vy zde sedíte daleko od míst, kde se střílí. Já ale vím, co se tam děje!" Hitler chvíli váhal, potom se na Modela dlouze zadíval a přikývl. „Dobrá, Modele! Udělejte to, jak chcete. Ale ručíte mi hlavou, že se to nemine cíle!"  Cíle se to neminulo, Model ohodnotil situaci správně. Sověti se pokusili o pr?lom právě tam, kde Model předpokládal. Měl ted k dispozici záložní sbor a s ním mohl nepřátelský úder odvrátit. 
 
Během sovětských ofenzív v letech 42 a 43 se ukázala Modelova velká schopnost vést organizovaný defenzivní boj, který ovšem ne vždy znamenal ubránění svěřeného prostoru. Přesto jeho renomé u Hitlera stále rostlo.  Díky své předvídavosti a skvělému strategickému úsudku si pak Model vysloužil přezdívku Hitlerův hašic. A v roce 1944 už bylo hodně požárů, jež bylo třeba uhasit. V březnu 1944 byl povýšen na polního maršála a v srpnu téhož roku dosáhl na Rytířský kříž s dubovou ratolestí, meči a brilianty. Až do konce setrvával ve věrnosti k Adolfu Hitlerovi, i když nejednou neváhal prosazovat u Hitlera své názory zvýšeným hlasem.
 
V polovině srpna 1944 byl převelen na rozpadající se západní frontu, kde nahradil polního maršála Klugeho. Měl zde stabilizovat obranou linii a Hitler stále doufal, že zažene Spojence do moře. Aby zabránil Model úplnému zničení Wehrmachtu rozhodl se postupně stahovat z Francie a zastavil se až v Holandsku. Zde se mu podařilo neutralizovat spojenecké výsadkáře během operace Market Garden. 
 
Blížil se konec, což Walter Model, jako skvělý taktik viděl. Pozorujíc nezvratnou situaci na frontě během obrany Porúří, po tom co byly jeho jednotky obklíčené, nejprve rozpustil celou svojí skupinu armád B a krátce na to 21. dubna 1945 se na lesní mýtině u Duisburgu zastřelil. Tímto demonstroval svůj názor, že polní maršál nemůže jít do zajetí! Zůstal tak do posledního dechu věrný sám sobě i svému vůdci. Poslední Modelova slova před čerstvě rozpuštěným štábem zněla: "Udělali jsme všechno, abychom ospravedlnili naše činy ve světle historie? Co tedy zbývá pro poraženého velitele?" 
 
Jeho tělo bylo spáleno na vojenském hřbitově Vossenack. Nedaleko byl také pohřben.
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]