ProfilyKarl Hermann Frank (24.1. 1898 - 22.5.1946)

 

 
Frank již od malička vyrůstal v nacionálně nacistickém prostředí, kdy jeho otec, vyznavač politiky  Georga von Schönerera, vštěpoval svému synovi nenávist k Židům, stejně jako k Čechům, mezi kterými žili v západočeských Karlových Varech. Jeho nenávist ještě více prohloubilo vážné zranění oka, které mu údajně (podle jeho slov) způsobili čeští spolužáci kamenem. Oko, na které úplně oslepl muselo být nahrazeno skleněnou náhražkou.

 

Není proto divu, že s přicházející dospělostí byl stále větším zastáncem německých Sudet a poté, co v roce 1919 vstoupil do Německé národně-socialistické dělnické strany (Deutsche National sozialistische Arbeiterpartei), snažil se tento svůj postoj demonstrovat i pomocnou rukou. Ako knihkupec tak šířil nacistickou propagandu a v roce 1935 se stává zástupcem Sudetoněmecké strany, zvoleným do Národního shromáždění (tj. do tehdejšího československého parlamentu).
Doba nacistům přála, Sudety byly roku 1938 obsazeny a Frankům radikalismus se zasloužil o přízeň Heinricha Himmlera, který Franka v ještě listopadu téhož roku povýšil na SS-Brigadeführera. Jak se na první pohled zdálo, kariéra karlovarského knihkupce, stoupající strmě vzhůru byla tímto dokonale zajištěna.
 
V roce 1933 Frank založil v Karlových Varech skupinu Sudetoněmecké vlastenecké fronty a stal se vedoucím jejího agitačně propagačního oddělení. V roce 1935 již organizace nesla název Sudetoněmecká strana (SdP) a v parlamentních volbách se stala druhou nejsilnější frakcí Národního shromáždění. Frank se poté stal předsedou poslaneckého klubu SdP. Později vedl pražskou pobočku strany. V březnu 1938, se po anšlusu Rakouska, účastnil jednání s Adolfem Hitlerem.
 
Roku 1939 byl Frank jmenován velitelem protektorátní policie a říšským sekretářem Protektorátu Čechy a Morava, čímž měl fakticky v náplni práce policejní dozor nad obyvateli Protektorátu. Frank měl strohé, vojácké vystupování a loutkový prezident Československa Hácha se ho velmi obával. Není divu, že jeho ambice narostly k přesvědčení, že by se mohl – měl stát říšským protektorem. Tuto funkci v tu dobu zastával Konstantina von Neurath. Frank tedy účelně v souladu s říšskou politikou likvidoval říši nepohodlné osoby,  začal tlačit na zadržení ministerského předsedy Aloise Eliáše a tajně pracoval na zdiskreditování von Neuratha. To vše mu sice vyneslo přezdívku Krvavý pes Frank, ale místo protektora nikoliv. 
 
Tím se roku 1941 po odvolání von Neuratha stal SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich. Netřeba se divit, že vztahy mezi Frankem a Heydrichem byly zpočátku napaté. Ovšem netrvalo dlouho a oba našli společnou řeč, kterou přerušili až atentátníci v květnu roku 1942. Haydrich byl mrtev a ani tehdy se Frank nedočkal vytouženého postu. Novým zastupujícím říšským protektorem se stal Kurt Daluege, který společně s Frankem rozpoutali tzv „Heydricháádu“ a dali příkaz k vypálení vesnic Lidice a Ležáky. Frank již pochopil, že protektorem se asi nestane, tak alespoň posiloval své postavení tak, že byl  v době, nástupu nového regulerního říšského protektora Wilhelma Fricka, alespoň nejmocnějším úředníkem v protektorátu.
 
Ovšem jeho krutost doznala jistého ovoce. V srpnu roku 1942 byl jmenován říšským ministrem pro Protektorát Čechy a Morava, v srpnu roku 1943 byl povýšen do hodnosti SS-Obergruppenführer und General der Polizei v Praze, a současně  byl také jmenován generálem Waffen-SS. Jenže, jak se v Česku říká, všeho do času.
 
S blížícím se koncem války, se teror na českém národu znovu stupňoval a Frank souhlasil s perzekucí všeho druhu, ať už to byla poprava čtyř protektorátních četníků v Kobylisích v červnu 1943 anebo brutální zásahy proti partyzánským oddílům, čímž Frank reagoval na Slovenské národní povstání. Trest smrti čekal na každého, kdo by překročil protektorátní hranici se Slovenskem, nebo se o její přechod pokusí. Přikazoval také, ať se popraví větší počet polapených banditů... „Popravení zůstanou viset veřejně na šibenici 48 hodin.“ Na sklonku války pak rozpracovával plán "spálené země", jehož součástí byla i loupež insignií Karlovy univerzity a jejich odvoz do Německa. Zároveň však zkoušel štěstí u západních Spojenců, kam s jeho pokyny odejela vyjednávat delegace protektorátní vlády. Marně. V poslední chvíli dal také příkaz k popravě 56 vlastenců v Malé pevnosti Terezín. 
 
Ještě při vypuknutí Pražského povstání vyhrožoval, že jej utopí v krvi, ale s blížícími se ruskými vojsky vyměkl. 9. května 1945, uprchl časně ráno i se svou rodinou z Prahy a vydal se směrem ke spojeneckým liniím. V Rokycanech  byl zatčen americkými vojsky a dopraven do německého Wiesbadenu, kde se podrobil výslechu. Poté byl předán československé justici, která ho soudila od března do dubna roku 1946, kdy shledala vinným z popravy tisíců lidí a z toho, že další tisíce nechal poslat do koncentračních táborů. Odpovědnost nesl i  za vyhlazení Lidic v roce 1942. Na konci procesu byl K. H. Frank odsouzen k veřejnému trestu smrti oběšením, který byl vykonán 22. května 1946.
 
Na tuto popravu se přišlo podívat kolem 5000 diváků. Frankovo tělo 
pak tři čtvrtě hodiny od začátku exekuce, sňali katovi pacholci ze šibenice a chvíli poté se ocitlo mezi dvěma popravenými udavačkami v umrlčí komoře pankrácké věznice.
K.H. Frank byl posléze anonymně pohřben na Ďáblickém hřbitově v Praze. Jeho žena Karola Blascheková byla po válce držena Sovětským svazem jako vězeň a dvě děti, které Frankovi porodila, vyrostly v dětských domovech.
 
 
 
 
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]