ProfilyFranklin Delano Roosevelt (30.1.1882 – 12.4.1945)

 

 
Franklin Delano Roosevelt se narodil 30. ledna 1882 v Hudson Valley. Jako jedináček měl celkem pěkné dětsví, když vezmeme v úvahu, že jak otec, tak i matka pocházeli z významných a zabezpečených rodů.

 

Roosevelt si užíval bezstarostného dětství, v němž o něj matka starostlivě pečovala, a jemu se dostávalo zábav bohatých lidí. Jako mladý kluk se věnoval lovu, jízdě na koni, šermu, lukostřelbě, tenisu a mnoha dalším kratochvílím určeným jeho postavení ve společnosti. Díky častým cestám s rodinou do Evropy, začal velmi brzo plynule mluvit německy a francouzsky.
 
Jako dospívajícího chlapce ho hodně ovlivnilo studium na Grotonské biskupské škole v Massachusetts, hlavně dlouhé hodiny strávené s jejím zakladatelem Endicottem Peabodym, který Franklinovy vštěpoval nutnou lásku k bližnímu svému, stejně tak jako potřebu pomáhat chudším a slabším. Následovala studia na harvardské univerzitě, kde Franklin opět patřil mezi elitu a dokázal si užívat studentského života bohatých lidí. Patřil sem k prestižní studentské skupině Alfa Delta Pí a vedl místní noviny.
 
V roce 1905 nastupuje Roosevelt na Columbijsou právní školu, ale po dvou letech studií ji opouští. 17. března téhož roku si za ženu bere Eleanor (neteř tehdejšího prezidenta Theodora Roosvelta) a to i přes výrazný nesouhlas její matky. Několik let po svatbě se pomalinku vynořují jeho aférky s jinými ženami.
 
V roce 1909 nastupuje do společnosti Carter Ledyard & Milburn sídlí na Wall Street a věnuje se převážně firemnímu právu.
 
1. ledna 1911 nastupuje po svém zvolení do senátu, kde startuje úspěšně svoji začínající politickou kariéru. 
 
V roce 1913 je jmenován náměstkem amerického námořnictva a snaží se o jeho rozvoj. Propaguje výrobu ponorek a zajišťuje zaminování oceánu kolem Spojených států, které by mělo odradit případné německé útoky.
V roce 1920 se vzdává své funkce v námořnictvu. Svůj podíl na tom má z velké části Newportský sexuální skandál, který vypustil ven informace o homosexuálních praktikách v americkém námořnictvu.
 
Téhož roku je demokratickou partají navržen na post viceprezidenta Spojených států. 
 
V srpnu 1921 se začali poprvé u Roosevelta projevovat zdravotní problémy a částečně ochrnul. Za celý svůj život boj s nemocí nevzdal a zkoušel všemožné praktiky léčby. Zatímco doma používal zásadně kolečkové křeslo, dbal na to, aby na něm nebyl viděn na veřejnosti, kde používal raději hole. V té době Roosevelt již neuvažoval nijak o tom, že by se mohl aktivně vrátit do politického života, ale nakonec se ukázalo, že opak je pravdou.
 
4. března 1933 je nastupuje Roosevelt po lehce komplikovaných volbách do funkce prezidenta Spojených států Amerických. Nutno podotknout, že právě v té době byla celá Amerika zmítaná šílenou krizí, která zahrnovala miliony lidí bez práce a střechy nad hlavou. Roosevelt se ihned pustil do ohromné reformy, která se setkala s úspěchem.
 
V roce 1937 upozornil ve své řeči na to, že každý stát, který pomůže nepříteli se stane také nepřítelem. Zároveň dává rozkaz k masové výrobě ponorek, které by měli blokovat případný postup japonského námořnictva.
 
V roce 1939 zbavuje svoji vlast poprvé vojenské neutrality a staví se na stranu Francie a Velké Británie, kde navazuje blízký přátelský vztah s Winstonem Churchilem.
 
2. září 1940 se Roosevelt aktivně zapojuje do války a posílá Velké Británii na pomoc padesát válečných lodí.
 
4. prosince 1941 vychází v amerických novinách článek o Rooseveltově plánu vylodit v Evropě desetimiliónovou armádu, která by měla Němce zastavit. Jednalo se o plán „Rainbow Five“. Ve stejném roce plánuje Roosevelt jak se vypořádat se stále sílící japonskou hrozbou. Pokud možno tak, aby Japonská armáda „vystřelila jako první“.
 
11. prosince 1941 – po útoku Japonska na Pearl Harbor Rooseveltovi konečně dochází, že likvidace Německa je i jeho prioritou a začíná jednat.
 
19. února 1942 vydává Rooselvet nařízení 9066, které nařizovalo zajištění celé první generace japonských imigrantů a jejich uzavření ve speciálních táborech. S nimi se na podobné vlně svezlo i několik tisíc německých a italských rodin. Na starost tuhle akci dostal ministr války Henry L. Stimson. Toto nařízení mělo hlavně uklidnit obyvatele Spojených států, kteří se báli možných teroristických akcí. Proti nařízení se postavili jen dva lidé - ředitel FBI  J. Edgar Hoover, který tvrdil, že všichni špióni jsou již dávno zatčení a Rooseveltova manželka Eleanor.
 
11. ledna 1944 je veřejně prezentována jeho „Druhá listina práv“, která měla být postupně přidávána do dosavadní ústavy.
 
12. dubna 1945 - Franklin D. Roosevelt umírá na mrtvici krátce po návratu z Jaltské konference.  
 
více o válkách >>
FBSpolupráce

Zajímá Vás psaní nebo máte zájem o reklamu? Kontaktujte nás na info@totalmag.cz.

Facebook

O projektu

Totalmag magazín je rozsáhlý projekt s vizí tzv. „virtuální trafiky“, v níž najdete neustále přibývající počet zájmových magazínů z různých odvětví společenského života a zábavy. Od politiky, společenských témat, přes kulturu v podobě filmů, komiksů, nebo hudby, až po různé volnočasové aktivity a zábavu reflektující nejen současné dění. Všechny spojitosti z těchto zdánlivě nesouvisejících témat pak shromažďuje kalendář, který z nich, postupem času bude tvořit raritní kroniku našich dní.

Originální konvice a hrnečky | PPC kampaně | Masivní originální nábytek | Tepelná čerpadla | Realizace Optimalizace pro vyhledávače (SEO), aplikace pro internet, eshopy, individuální projekty [smartdog.cz]